Euro17

Tippa damerna

Välkommen till Euro17, tävlingen där du spelar på fotbolls-EM i Nederländerna som avgörs 16 juli - 6 augusti.

Glömt lösenordet?

Vem tar flest vinster?

Tyskland eller Frankrike? Eller kanske Sverige? Kan Lindahl fixa fler nollor för Sverige än Hjelmseth för Norge?
Euro17 går ut på att samla fyra lag och få poäng för deras vinster, samt att plocka ut rätt målskytt ur de fem grupperingarna och att satsa på rätt målvakt.

Du tävlar mot alla andra, men du kan även skapa en egen serie för dig och dina vänner.
Välkommen att delta.

Spelschema

Lokal tid.

DatumTidSpelortGruppMatchRes
Sun 16 Jul16/7 18:0018 Utrecht Grupp AA Nederländerna - NorgeNED - NOR 1 - 0
Sun 16 Jul16/7 20:4520 Doetinchem Grupp AA Danmark - BelgienDEN - BEL 1 - 0
Mon 17 Jul17/7 18:0018 Rotterdam Grupp BB Italien - RysslandITA - RUS 1 - 2
Mon 17 Jul17/7 20:4520 Breda Grupp BB Tyskland - SverigeGER - SWE 0 - 0
Tue 18 Jul18/7 18:0018 Deventer Grupp CC Österrike - SchweizAUT - SUI 1 - 0
Tue 18 Jul18/7 20:4520 Tilburg Grupp CC Frankrike - IslandFRA - ISL 1 - 0
Wed 19 Jul19/7 18:0018 Doetinchem Grupp DD Spanien - PortugalESP - POR 2 - 0
Wed 19 Jul19/7 20:4520 Utrecht Grupp DD England - SkottlandENG - SCO 6 - 0
Thu 20 Jul20/7 18:0018 Breda Grupp AA Norge - BelgienNOR - BEL 0 - 2
Thu 20 Jul20/7 20:0020 Rotterdam Grupp AA Nederländerna - DanmarkNED - DEN 1 - 0
Fri 21 Jul21/7 18:0018 Deventer Grupp BB Sverige - RysslandSWE - RUS 2 - 0
Fri 21 Jul21/7 20:4520 Tilburg Grupp BB Tyskland - ItalienGER - ITA 2 - 1
Sat 22 Jul22/7 18:0018 Doetinchem Grupp CC Island - SchweizISL - SUI 1 - 2
Sat 22 Jul22/7 20:4520 Utrecht Grupp CC Frankrike - ÖsterrikeFRA - AUT 1 - 1
Sun 23 Jul23/7 18:0018 Rotterdam Grupp DD Skottland - PortugalSCO - POR 1 - 2
Sun 23 Jul23/7 20:4520 Breda Grupp DD England - SpanienENG - ESP 2 - 0
Mon 24 Jul24/7 20:4520 Deventer Grupp AA Norge - DanmarkNOR - DEN 0 - 1
Mon 24 Jul24/7 20:4520 Tilburg Grupp AA Belgien - NederländernaBEL - NED 1 - 2
Tue 25 Jul25/7 20:4520 Doetinchem Grupp BB Sverige - ItalienSWE - ITA 2 - 3
Tue 25 Jul25/7 20:4520 Utrecht Grupp BB Ryssland - TysklandRUS - GER 0 - 2
Wed 26 Jul26/7 20:4520 Rotterdam Grupp CC Island - ÖsterrikeISL - AUT 0 - 3
Wed 26 Jul26/7 20:4520 Breda Grupp CC Schweiz - FrankrikeSUI - FRA 1 - 1
Thu 27 Jul27/7 20:4520 Deventer Grupp DD Skottland - SpanienSCO - ESP 1 - 0
Thu 27 Jul27/7 20:4520 Tilburg Grupp DD Portugal - EnglandPOR - ENG 1 - 2
Sat 29 Jul29/7 18:0018 Doetinchem KvartKvart Nederländerna - SverigeNED - SWE 2 - 0
Sat 29 Jul29/7 20:4520 Rotterdam KvartKvart Tyskland - DanmarkGER - DEN 1 - 2
Sun 30 Jul30/7 18:0018 Tilburg KvartKvart Österrike - SpanienAUT - ESP 5 - 3
Sun 30 Jul30/7 20:4520 Deventer KvartKvart England - FrankrikeENG - FRA 1 - 0
Thu 3 Aug3/8 18:0018 Breda SemiSemi Danmark - ÖsterrikeDEN - AUT 3 - 0
Thu 3 Aug3/8 20:4520 Enschede SemiSemi Nederländerna - EnglandNED - ENG 3 - 0
Sun 6 Aug6/8 20:4520 Enschede FinalFinal Nederländerna - DanmarkNED - DEN 4 - 2

Grupp A

#TeamWDLGoalsPts
1NED30013 - 39
2DEN2019 - 66
3BEL1023 - 33
4NOR0030 - 40

Grupp B

#TeamWDLGoalsPts
1GER2105 - 37
2SWE1114 - 54
3ITA1025 - 63
4RUS1022 - 53

Grupp C

#TeamWDLGoalsPts
1AUT21010 - 77
2FRA1203 - 35
3SUI1113 - 34
4ISL0031 - 60

Grupp D

#TeamWDLGoalsPts
1ENG30011 - 49
2POR1023 - 53
3ESP1025 - 83
4SCO1022 - 83